Dnes začína advent, čas kľudu a hľadania ticha. Čas upokojenia našich zmyslov; po farbami presýtenej jeseni, plnej zmysluplnej práce, je tu tichá, biela zima. Toto obdobie má hlboký význam pre človeka aj pre spoločnosť. Počas dlhých, chladných večerov sa človek voľakedy dostával bližšie k sebe aj k svojím blízkym. Často cítil svoj vlastný nepokoj, odhalil sám pred sebou dlho skrývané temné miesta. Advent je však zároveň obdobie svetielok, sviečok, zábleskov, ktoré pretínajú túto tmu. Oznamujú, že nádej existuje.

Pre kresťanov predstavuje toto obdobie prípravu na narodenie a príchod Ježiša Krista. Pre mnohých dnes predstavuje skôr čakanie na vytúžené voľno v čase Vianoc. Čas na nákup darčekov, či dôslednú prípravu rodinných osláv. Nech je Váš adventný čas taký alebo onaký, prajeme Vám, aby ste aj Vy našli v sebe ten malý záblesk, vieru, že my, ľudia tejto krajiny ju vieme krok za krokom pretvoriť na lepšie miesto pre život.

Dnes zapaľujeme prvú adventnú sviečku. Zastavme sa aspoň na chvíľu, precíťme tento moment. Chvíľu, kedy svetlo pretne tmu a vytvorí tak priestor pre život. Takýchto zábleskov dobra, aktivity je na Slovensku stále viac. V každej obci sa nájdu takí, ktorí nestratili nádej. Takí, ktorí veria, že Slovensko môže byť živá krajina. Nech je Váš advent plný svetiel!

Advent