Aj za korupciou na PPA sú objednávatelia

Zásah Národnej kriminálnej agentúry na odhalenie korupcie pri udeľovaní dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre je v chode agentúry najdôležitejšou udalosťou od jej vzniku. Nemá význam špekulovať, prečo k nemu došlo len pár dní po parlamentných voľbách. Dôležité je, že sa uskutočnil. A že vyšetrovatelia získali pre tento krok potrebné dôkazy.

Aj z mála informácií, ktoré sú kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu k dispozícii, je zrejmé, že vyšetrovatelia odhalili len o špičku ľadovca korupcie na PPA. Systém schvaľovania dotačných podpôr prostredníctvom externých hodnotiteľov projektov je kritizovaný žiadateľmi od jeho vzniku. Pretože napriek tomu, že v starých členských štátoch patrí k nástrojom na transparentné prideľovanie dotácií, v slovenských podmienkach je od začiatku jasné, že je určený na maskovanie korupčných modelov.

Podozrenie kriminalistov, že na PPA dochádza ku korupcii, je v rezorte pôdohospodárstva verejným tajomstvom. Pretože poľnohospodárov, potravinárov aj lesníkov „vybavovači“ v ich firmách reálne navštevujú. Nie len jeden, je ich celá sieť. Bolo by naivné predpokladať, že tento systém môže byť takto funkčný bez vedomia vedúcich funkcionárov. Bez priameho riadenia z PPA, bez mlčky súhlasiacej čelnej predstaviteľky rezortu, bez vedomia predsedu strany pod ktorú rezort patrí a bez manažmentu oligarchie v pozadí tejto politickej strany.

Preto v tejto korupčnej kauze nie sú dôležití len jej realizátori. Bohužiaľ rovnako, ako je to pri najhoršom trestnom čine za posledné desaťročia, pri vražde novinára a jeho priateľky, podstatní sú zadávatelia a objednávatelia tejto úlohy. Len vďaka nim sa tento systém v posledných dvoch volebných obdobiach tak masívne rozvinul.

Poľnohospodári, potravinári a lesníci investičné zdroje pri mizernej podpore rezortu zúfalo potrebujú. Korupčné podmienky vybavovačov prijali v situácii, v ktorej nemali na výber. Prijímatelia dotačných podpôr nevedia takmer nič o zákone na ochranu oznamovateľov korupcie. Nemajú žiadne skúsenosti s jej uplatňovaním v praxi a po hanebnom zriadení priamej telefonickej linky na oznamovanie korupcie predsedovi vlády, ani žiadny dôvod dôverovať takémuto systému. Preto sa nemožno diviť, že nahlasovanie korupcie od prijímateľov dotácií je nulové. Poľnohospodári by okrem toho riskovali, že budú mať problémy pri čerpaní priamych platieb a to by ich podniky úplne položilo na kolená.

Systém, ktorý je dnes na PPA nastavený, nie je možné ďalej mlčky tolerovať. Je potrebné ho úplne zničiť. Nové vedenie rezortu pôdohospodárstva a orgány činné v trestnom konaní však musia namiesto atmosféry strachu a obáv vytvoriť atmosféru dôvery. Policajná akcia „Dobytkár“ prináša ďalší negatívny pohľad verejnosti na už aj tak ťažko skúšaný rezort. Poľnohospodári, potravinári a lesníci si to nezaslúžia.

Autor:

Vladimír Chovan

Ing. Vladimír Chovan, Predseda strany DOMA DOBRE. Je bývalým ministrom pôdohospodárstva a predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, súčasným predsedom Slovenskej holsteinskej asociácie a predsedom Slovenskej jazdeckej federácie. –  Všetky články autora.

Vladimír Chovan predseda strany