Chorľavé zdravotníctvo

Odborníci sa predchádzajú v stanovení jeho diagnózy a liečby.

Najčastejšími závermi sú slová o tom, že zdravotníctvu chýbajú peniaze. Že sa kradne a keby sa nekradlo peňazí je dosť. Jedným dychom ale dodávajú, že pacienti potrebujú pripoistenie. Asi nebudem sama, čo pozoruje rozpor v logike. Buď chce niekto povedať, že sa nekradne a preto potrebujeme pripoistenie, alebo potrebujeme pripoistenie, lebo sa kradnúť neprestane ani po voľbách (nech je už ministrom zdravotníctva ktokoľvek).

Všetko závisí od zdrojov. Samozrejme, to nie je nič nové. Ak sa naplnia predpovede ekonómov o prichádzajúcej recesii, nová bude situácia pre výpadok príjmov do zdravotného poistenia pre klesajúce odvody ale i počet prispievateľov nastane nová situácia. Navyše štát neplatí za svojich poistencov tak, ako by mal. Znepokojujúcim problémom je zároveň rastúci počet neplatičov – ľudí v produktívnom veku, ktorí neprispievajú do zdravotného poistenia. Napriek tomu, že zdravotný systém využívajú.

Koexistencia rôznych nepriaznivých faktorov núti prijať reálne kroky, ktoré zmiernia finančný schod medzi možnosťami zdravotníctva a jeho „ideálnou“ verziou. K týmto opatreniam patrí napríklad dôsledná kontrola finančných tokov v zdravotníctve, dôslednejšia platba za poistencov, samozrejme aj štátnych, ale i existencia jednej zdravotnej poisťovne, ktorá nezanedbateľne zníži (okrem iného) náklady oproti súčasným trom.

Autor:

Zuzana Vidová

Mgr. Zuzana Vidová, je aktívnou členkou strany DOMA DOBRE. V zdravotníctve pracuje už od roku 2001 a jej bohaté praktické skúsenosti v tejto oblasti zúročíme aj v politike. –  Všetky články autora.

Mgr. Zuzana Vidová