Deti sú luxus, ktorý si žena nemôže dovoliť

Demografi, politici, úradníci zalamujú rukami, že sa na Slovensku rodí stále menej detí. Populácia nám starne, seniorov pribúda. Logika nášho sociálneho systému s tým nepočíta, nikto nevie, ako náš systém naloží s takým náporom seniorov. Rovnako však nikto nevie, ako ľuďom na rozhodujúcich miestach otvoriť oči, aby videli, kde je skutočný problém. Prečo sa rodí stále menej deti? Prečo si na to ženy netrúfajú? Ako sa k tehotným ženám a mladým mamičkám správame? Aká je finančná záťaž, ktorú prináša narodenie dieťaťa, či tehotenstvo?

Aktuálne prebiehala debata o tom, či majú alebo nemajú platiť na urgentnom príjme tehotné ženy. No, určite nemajú! Nehovorím, že práve tento poplatok ich zruinuje. Ale spoločne s množstvom iných náležitostí robí z detí viac a viac nedostupný luxus.

Na Slovensku máme zo zákona garantovaný prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Každý už dnes vie, že to tak nie je. Počas tehotenstva a pri narodení dieťaťa je potrebné absolvovať rôzne testy a prehliadky. V prípade rizikového tehotenstva je toho ďaleko viac. Aby žena mohla absolvovať nevyhnutné testy, musí si sama zabezpečiť prípravky – cukor, glukomer, testovacie prúžky. Nespomínam prepravné náklady na prehliadky, ktoré sa nie zriedka dajú realizovať iba mimo obec, kde žena býva. Nástup do nemocnice prináša ďalšie náklady: absorpčné podložky pod telo, hygienické potreby, všetko vo veľkom množstve, príbory, poháre a pod.

Nečudujem sa mladým ľuďom, že sa neponáhľajú mať deti. Je nevyhnutné vytvoriť na Slovensku také podmienky pre rodiny a budúce maminy, v ktorých sa im dostane dôstojného zaobchádzania. Mať dieťa je dar. A je to aj veľká zodpovednosť, za seba aj dieťa. Umožnime našim manželkám, kamarátkam, susedkám, ženám prežiť toto náročné a záťažové obdobie bez zbytočného existenčného strachu. Vytvorme podmienky, v ktorých si rodiny môžu dopriať mať dieťa. A keď chcú, nie len jedno.

Miloš Rybanský, člen DOMA DOBRE, Voderady

Rybanský

Autor:

Miloš Rybanský

Miloš Rybanský, je generálny sekretár strany DOMA DOBRE. Okresný koordinátor a predseda Miestnej organizácie Trnava. –  Všetky články autora.

Miloš Rybanský - generálny sekretár strany