Drahé obedy zadarmo

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny realizovalo prieskum približne v 900 školských jedálňach slovenských základných škôl. Podľa jeho výsledkov sa počet stravníkov, vďaka dotácii na stravu známej ako obedy zadarmo, zvýšil o 25 percent. Najväčší záujem školy zaznamenali od rodín s viacerými deťmi, pre výrazné posilnenie rodinného rozpočtu. Tomu je však po zrušení dotácie koniec.

obedy zadarmo

Po nemalých investíciách do vybavenia kuchyne a personálu, ktorý nebolo jednoduché získať, majú teraz školy hlavu v smútku. Zbytočne vyhodené peniaze mohli ich zriaďovatelia investovať efektívnejšie a bez zadlženia. To ale kompetentných netrápi tak, ako nadbytoční zamestnanci (zvlášť v dobe krízy) a úbytok stravníkov, pre ktorých obed v školskej jedálni znamenal jedinú istotu teplého jedla počas dňa. Z dvojročnej praxe vedúcej školskej jedálne viem, že deti často odmietali jesť všetko okrem cestovín. Podľa toho viete zhodnotiť, ktorá domácnosť varí, a ktorá nie. Zaneprázdnení rodičia môžu dieťaťu uvariť akurát tie cestoviny, nič proti nim, ale určite nie sú vhodné na každodenný konzum. A aj to je funkcia školského stravovania. Zoznámiť dieťa s novými chuťami, zabezpečiť pestrú stravu, na čo sa mnohí pracujúci rodičia spoliehajú. Veľmi dobre totiž vedia, že ich ratolesti vymenia plnohodnotnú stravu za polotovar, či fastfood, čo je pre detský mikrobióm hotová katastrofa. Okrem iného, pokles stravníkov v školách znamená pokles ziskov pre lokálnych pestovateľov, chovateľov a výrobcov potravín.

Autor:

Zuzana Vidová

Mgr. Zuzana Vidová, je aktívnou členkou strany DOMA DOBRE. V zdravotníctve pracuje už od roku 2001 a jej bohaté praktické skúsenosti v tejto oblasti zúročíme aj v politike. –  Všetky články autora.

Mgr. Zuzana Vidová