Európska komisia zlyháva pri každej príležitosti

Opodstatnenosť, kvalita a schopnosti inštitúcií sa najlepšie ukážu pri vypuknutí nečakaných, zložitých a krízových udalostí. Nákaza koronavírom takou udalosťou bezpochyby je. A Európska komisia nám opäť raz dokázala, že jej schopnosť riešiť rýchlo, odborne a dobre zásadné problémy je katastrofálna.

Tak, ako tento hlavný výkonný orgán Európskej únie zlyhal pri vzniku imigračnej vlny, rovnako dopadol aj v dnešnej mimoriadne ťažkej a zložitej situácii. Komisia potvrdila, že tisíce úradníkov v zlatých kancelárskych klietkach nie sú schopné promptne a efektívne riešiť podstatné problémy. Majú pritom k dispozícii všetky špičkové európske vedecké kapacity.

Zosumarizujme si zásadné informácie za posledné dni:

11. marca 2020 – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v Ženeve oficiálne označila ochorenie Covid-19 za globálnu pandémiu. Takto sa označuje ochorenie, ktoré má medzinárodný výskyt a vymklo sa spod kontroly.

13. marca 2020 – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová kritizovala, že niektoré členské štáty EÚ už zaviedli zákazy letov a vstupov cez hranice. Podľa nej Svetová zdravotnícka organizácia „nepovažuje všeobecné zákazy cestovania za najúčinnejšie“.

K tomuto dňu v dôsledku nového koronavírusu zomrelo vo svete už 5.043 ľudí a nakazilo sa viac ako 135.000 ľudí v 121 krajinách.

V ten istý deň generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii vyhlásil: „Každý deň sme vyzývali krajiny, aby podnikli urgentné a agresívne kroky. Bili sme na poplach hlasno a jasne!“

15. marca 2020 – V členskom štáte EÚ v Taliansku zaznamenali najvyšší počet úmrtí na koronavírus za jeden deň. Celkový počet obetí stúpol o 368 na 1.809, počet potvrdených prípadov na 24.747.

17. marca 2020 – Prezidenti a premiéri členských štátov sa zhodli na uzatvorení vonkajších hraníc Európskej únie na 30 dní.

18. marca 2020 – Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rozhovore pre nemecký denník Bild pripustila, že spolu s ďalšími politikmi podcenila koronavírus. „Myslím, že my všetci, ktorí nie sme expertmi, sme na začiatku koronavírus podcenili,“ povedala.

V tento deň počet nakazených ľudí dosiahol 200 tisíc a počet úmrtí narástol na takmer 8 tisíc.

Informácie o nakazených obyvateľoch v Číne sú k dispozícii od 17. januára 2020. Od tohto dátumu vedeli o novej nákaze aj v Bruseli, napriek tomu situáciu „podcenili.“

Dnešná zdravotná situácia je veľmi zložitá a bohužiaľ to najhoršie máme stále ešte len pred sebou. Ale stojí za to si už dnes pripomenúť, že v tento obrovský problém nepomohli zvládnuť centrálne úrady v Bruseli. Že reálna schopnosť zastavenia pandémie vyšla len z funkčných štruktúr jednotlivých členských štátov a z ich konkrétnych opatrení.

A že Európsku úniu čaká zásadná a nekompromisná reforma. V prospech všetkých obyvateľov samostatných európskych členských štátov.

Autor:

Vladimír Chovan

Ing. Vladimír Chovan, Predseda strany DOMA DOBRE. Je bývalým ministrom pôdohospodárstva a predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, súčasným predsedom Slovenskej holsteinskej asociácie a predsedom Slovenskej jazdeckej federácie. –  Všetky články autora.

Vladimír Chovan predseda strany