Fenomén environmentálneho žiaľu

Asi nikoho netreba presviedčať, že sa s klímou niečo deje. Slabé zimy a nadmerne teplé letá boli na Slovensku aj v dávnej minulosti. Tieto cyklické zmeny sa ale dejú prirýchlo. To, čo by trvalo tisíce, možno milióny rokov sa udialo v priebehu dvoch storočí. Tieto informácie samozrejme nie sú z mojej hlavy, ja len citujem klimatológov a ich stále naliehavejšie argumenty ohľadom riešenia tohto zložitého problému.

Na zverejňované informácie reaguje najcitlivejšie mladá generácia. Stále intenzívnejšie sa dožaduje konkrétnych krokov. No, koľko z týchto ľudí je skutočne odhodlaných? Chceme chrániť planétu ale aj cestovať, komunikovať online, jedávať zdravé exotické bio potraviny, trendy sa obliekať, jednoducho „žiť“. To niečo stojí a nielen v peniazoch, merateľným kritériom je teraz uhlíková stopa. Trochu schizofrénne, však?

Ak chceme ísť s dobou, v ktorej je aj čas zdrojom, musíme používať moderné smart technológie. Osobný a kariérny rast je tiež nemysliteľný bez ich použitia. Priznať si, že možnosť voľby tu je, znamená pre mnohých ľudí kolobeh sebaobviňovania, z ktorého niet úniku. Environmentálny žiaľ alebo ekologická úzkosť ako problém nazývajú psychológovia, môžu vyústiť do pretraumatickej poruchy z očakávanej straty istôt a bezpečia v budúcnosti. Problém zašiel až tak ďaleko, že sa z dospelých prenáša na ich deti.

Len čas ukáže, či je správanie environmentalistov hysterickým vyčíňaním alebo oprávneným hnevom. Isté je, že nie je možné čakať na výsledok so založenými rukami. Riešením je využívanie lokálnych zdrojov, najmä potravinových. Podpora slovenských poľnohospodárov zabezpečí prísun potravín, ktoré nepotrebujú dovoz z iného kontinentu, budú finančne dostupné a budú si ich môcť dovoliť aj menej majetní ľudia. Lokálne potraviny zvýšia našu sebestačnosť a bezpečnosť čo aspoň čiastočne uľaví svedomiu ľudí, ktorí sú odhodlaní chrániť Zem, lebo zmeny treba zavádzať pomaly a postupne.

 

Autor:

Zuzana Vidová

Mgr. Zuzana Vidová, je aktívnou členkou strany DOMA DOBRE. V zdravotníctve pracuje už od roku 2001 a jej bohaté praktické skúsenosti v tejto oblasti zúročíme aj v politike. –  Všetky články autora.

Mgr. Zuzana Vidová