Politika je služba ľuďom

Prichádzajú voľby a politici sa všemožne uchádzajú o voličské hlasy.
Objavujú sa vyhlásenia typu:

  • „Máte to vo svojich rukách!“
  • „Váš hlas je dôležitý!“
  • „Každý hlas je potrebný!“

Rozdávajú sa halušky, varí sa guláš.

A ako dlho trvá záujem o ľudí? Pár sekúnd pri urne. A potom nič. Ticho. Pritom zvolení predstavitelia získali náš mandát. Čo by to malo znamenať? Viac než len zamestnanie, kde po 8 hodinách má politik „padla“. Nie! Je to služba ľuďom. Služba, v ktorej pracovná doba nikdy nekončí.

Politik musí byť stále medzi ľuďmi. Tým, že kandidoval, dal im sľub, že sa za nich bude „biť“. Za nich. Nie za seba. Musí im načúvať, rozoberať s nimi ich potreby. Vysvetľovať svoje kroky, hlasovania, rozhodnutia. Musí sa vedieť postaviť kritike. Zniesť aj to, že ho niekedy niekto verejne skritizuje. Nemal by však sľubovať nesplniteľné. A to nie len pred voľbami.

Táto charakteristika politika sa vytratila. Chceme aby volení zástupcovia vykonávali svoj mandát zodpovedne, alebo si ďalej hospodárili na svojom piesočku a občan so svojimi dennodennými starosťami aj naďalej zostával v úzadí?

Autor:

Miloš Rybanský

Miloš Rybanský, je generálny sekretár strany DOMA DOBRE. Okresný koordinátor a predseda Miestnej organizácie Trnava. –  Všetky články autora.

Miloš Rybanský - generálny sekretár strany