S rezortom poľnohospodárstva je to tak. Keď je príležitosť, každá strana o ňom hovorí a dušuje sa, ako veľmi na ňom záleží. „Veď je to naše zlato!“ Reálne je však poľnohospodárstvo zúfalo podhodnotené. Namiesto toho, aby bolo našou chválou, silnou stránkou našej krajiny, je vždy otrokom strán, ktoré majú iné záujmy a zameranie. Každý minister za posledných 20 rokov bol síce odborník, nebol však z poľnohospodárskej strany. Hájil záujmy tej strany, ktorá ho nominovala a každý jeden bol (plus-mínus) poslušný. Tie záblesky dobrých riešení boli väčšinou krátkodobé a pomerne rýchlo odstrihnuté. Preto som presvedčený, že rezort v prvom rade musí politicky patriť poľnohospodárom. Aby sme k nemu mohli pristupovať zodpovedne. Aby sa naplno prejavil potenciál slovenskej krajiny, lebo práve v poľnohospodárstve je ten potenciál naozaj veľký. Ba čo viac, poľnohospodár si vie spočítať dve a dve … Vie, ktoré kroky majú zmysel, a ktoré sa v reálnom živote pri zemi, nie v oblakoch, nijako neprejavia (či prejavia zle).

Problémom poľnohospodárstva nie je iba tohto ročný rozpočet, kde je plánovaný ten stokrát opakovaný smiešny jeden milión. To je len vrchol ľadovca, ktorý na chvíľku rozprúdi debaty v médiách, každý sa na téme priživí, a potom pôjde spokojne ďalej. Problém je dlhodobé zanedbanie celého sektoru, nezáujem postaviť ho na zdravé nohy.Veď nie sme konkurencieschopní ani v rámci V4. Dokonca ani tu doma, kde by sme mali kraľovať sa nám nedarí. Ale ľudia si pýtajú kvalitné slovenské potraviny!

Spomínate si na výzvu „Mladý farmár“? Bola propagovaná pred voľbami. Ľudia sa húfne prihlásili, s nádejou, že budú robiť zmysluplnú vec. Pomáhať sebe, aj krajine v ktorej žijú. Dnes žiadateľom posielajú informáciu o tom, že síce spĺňajú podmienky, ale štát nemá peniaze, aby tieto projekty podporil. Ďalší príklad necitlivého zásahu, ktorý v konečnom dôsledku viac škodí ako pomáha je novela Zákona č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárej pôdy. Vraj prešla, aby pomohla práve tým mladým dostať sa k pôde. Pravda je však tá, že mladým resp. novým poľnohospodárom touto novelou nepomohli, a navyše zabehnuté podniky destabilizovali. Obrovský problém je aj to, že vyše 3000 podnikov nedostalo dotácie za rok 2017, a každý mlčí.

Kompetentní nechcú vypočuť hlasy z praxe, robia rozhodnutia, ktoré my poľnohospodári neschvaľujeme. Veci sa dejú, len preto, aby bolo počuť, že „sa niečo robí“. Ale skutočné kroky, ktoré povedú k zlepšeniu života poľnohospodárov a s nimi aj celej našej krajiny, tie nevidno. Dnes sa narýchlo k téme hlási každý, kto môže získať politický kapitál. Netreba však zabúdať, kto ešte nedávno brojil proti EU aj jej dotáciám. Treba pozerať na to, kto tému účelne zneužíva, ale pri moci bude znova tlačiť úplne iné záujmy.

Vladimír Chovan, predsedseda DOMA DOBRE

Vladimír Chovan