Poľnohospodárstvo

Volám sa Ľubomír Hrebíček, som mladý farmár.
Reagujem na situáciu a na všetko, čo sa momentálne v poľnohospodárstve deje.

Návrhy ministra pôdohospodárstva pána Mičovského ohľadom remízok a zmenšovania polí považujem za zbytočné. V susednom Rakúsku majú malé polia, napriek tomu je tam pôda suchá ako na Sahare. Tieto úpravy nezabránili unikaniu vlahy z pôdy. Hlavne keď plodina ešte len rastie a nemá dostatočne hustý porast. Rakúšania majú tiež problémy s eróziou pôdy. Už pár rokov tam testujú rôzne greeningy a medziplodiny, čo považujem aj ja za efektívnejšie. Prinášajú do pôdy živiny a držia v nej vlahu, čím zabraňujú jej erózii.

Vybudovanie remízok bude samozrejme nákladné a majitelia pôdy, ktorí ju prenajímajú, s tým nemusia súhlasiť. Ešte väčším rizikom je, keď budujete závlahy na pôde, ktorá nie je vaša a vidí to iný farmár. Môže sa stať, že ponúkne majiteľovi pôdy, ktorú máte v prenájme, lepšiu ponuku. On ušetrí na nákladoch za závlahy a majiteľ pôdy zarobí na vyššom nájme. Neviem, či je to len Slovenská „obyčaj“.

pole, poľnohospodárstvo

Repka olejná tiež nie je až také zlato, ktoré by prinášalo zisk bez námahy. Je to však dobrá predplodina, ktorá je zároveň užitočná pre včely. Náš nový pán minister pôdohospodárstva ma sklamal. Myslel som si, že nám bude naozaj nápomocný, ako to zo začiatku tvrdil, ale teraz to vyzerá na pravý opak. Je smutné že v zahraničí farmárov dotujú vo všetkom, majú vyššie podpory a preto je všetko u nich lacnejšie. Na Slovensku vám zoberú aj to málo, čo vám dávajú. Ak to takto bude pokračovať, tak nás naozaj skúpia veľkí zahraniční investori. Už sa to aj deje.

Treba zvýšiť dotácie aspoň o 50€ na ha (ideálne o 100€) a netreba plytvať energiu a financie na veci, ktoré nemajú zmysel. Ak pán minister chce na Slovensku mladých farmárov, tak nech im vybuduje zázemie. Napríklad zvýšením príspevku začínajúcim farmárom na 100-200 000€, tiež im treba zlepšiť prístup k štátnej pôde.

Jednoznačne som za potravinovú sebestačnosť Slovenska a postupne sa o to snažím, ale veľa vecí je o peniazoch. Zachráňme naše farmy, našu pôdu, inak na nej budú zarábať len zahraniční farmári!