Ľudia z poľnohospodárstva vedia, že Slovensko má na to naplniť naše vlastné potreby. Vieme si dopestovať, dochovať, vieme sa o seba postarať. Len nám štát nesmie klásť polená pod nohy. V prípade vajíčkovej krízy je to znova o tom istom. Po stýkrát.

Slovensko je, čo sa produkcie vajec týka, sebestačné. Teda mohlo by byť. Keby štát stanovil jednoznačné pravidlá pre obchodné reťazce a motivoval ich k ich dodržiavaniu. Keby štát konečne začal podporovať našich hospodárov a naše vlastné zdroje. Reťazce sa dnes sťažujú na nedostatok vajec, ktorý spôsobili holandskí výrobcovia, a zapríčinili tak výpadok dodávok vajec v celej Európe. Pravdou však je, že výpadok vajec by sme na Slovensku nepocítili, keby ich domáci výrobcovia mohli doma dobre predať. Lenže obchodný reťazec nemá záujem platiť slovenským výrobcom férové ceny, ak ho do toho nikto nenúti či nemotivuje. Vajíčka z Poľska sú predsa omnoho lacnejšie.

Naša vláda nevidí hodnotu slovenských producentov, iba rada predstiera záujem na televíznej obrazovke. Prečo by sa potom obchodníci mali dohadovať na solídnych cenách s domácimi výrobcami?! Dnes, v čase výpadku, reťazce prosia slovenských producentov – tých, ktorých ešte donedávna odmietali, a nútili ich ich predávať pod výrobnú cenu, aby im dodali vajcia. Pýtajú sa, ako je možné, že vajcia nie sú?! Nuž, nie sú preto, lebo na Slovensku našich producentov vláda aj reťazce ignorujú. A tí potom radšej predajú do zahraničia, kde sú obchodníci motivovaní k predaju kvalitných potravín, a kde ich k tomu vláda, v záujme dobrej kvality potravín, motivuje aj tlačí. Slovenským vajciam je lepšie na vandrovke v zahraničí, ako doma – pretože tu sa na ne kašle.

Slovenské sliepky vo veľkochovoch znesú denne približne tri milióny vajec. To je asi o 5% viac, než spotrebujeme. Vďaka tomu mohla byť pre nás táto kríza len správou v novinách. Žiaľ, nie je to tak. Toto potrebujeme zmeniť.