Vďaka ľuďom s veľkým a odvážnym srdcom

29. augusta si pripomíname 76. výročie Slovenského národného povstania. Vďaka nemu Slovensko odmietlo fašizmus a vyjadrilo vôľu k demokracii. Málokto si uvedomuje, že boje, ktoré sa počas povstania odohrali, boli najväčšími horskými bitkami v dejinách.

Múzeum SNP Banská Bystrica

Vždy keď počujem o SNP, pociťujem hrdosť a zároveň si predstavím strach. Strach o život, ktorý museli prežívať ľudia bojujúci za Slovensko. Museli ignorovať pud sebazáchovy. Museli si uvedomovať bezprostrednú prítomnosť smrti, museli myslieť na všetko, čo je v ich živote neukončené. Na plány, ktoré so svojim životom mali, na milovaných, s ktorými sa nestihli rozlúčiť, na rodičov, ktorým sa nestihli poďakovať alebo ospravedlniť. A museli cítiť aj nekonečnú absurdnosť situácie, akou vojna je. Ale kto vie, aké absurdné by sa im zdalo to, čo sa neskôr stalo na Slovensku, za ktoré oni položili svoje životy? Nástup komunizmu, normalizácia, divoká privatizácia, či parlamentná demokracia, ktorá maskuje „boj“ oligarchie o to, čo nám DOMA ešte zostalo. Napriek tomu verím, že príde čas, kedy budeme vedieť byť dostatočne vďační.

Autor:

Zuzana Vidová

Mgr. Zuzana Vidová, je aktívnou členkou strany DOMA DOBRE. V zdravotníctve pracuje už od roku 2001 a jej bohaté praktické skúsenosti v tejto oblasti zúročíme aj v politike. –  Všetky články autora.

Mgr. Zuzana Vidová