Voderady: kedy sa z hryzkania stane riadne kusnutie
Voderady sú obec v Trnavskom kraji, ktorá práve teraz zápasí s následkami neregulovaného správania sa investorov. Nie sú jediné, takýchto obcí stále pribúda.
Je dobre, že v našej krajine vznikajú nové pracovné miesta. Ešte lepšie je, keď tieto pracovné miesta vedia obsadiť ľudia zo Slovenska, ktorí sú nezamestnaní, alebo hľadajú lepšiu prácu. Často sa však stáva, že u nás neexistuje potrebná pracovná sila, a pracovné agentúry na Slovensko privezú ľudí zo zahraničia, a tých treba vhodne ubytovať a pripraviť im sociálne zázemie. A práve v tom tkvie problém.
U nás dnes neexistujú žiadne pravidlá, smernice pre ubytovanie pracovníkov zo zahraničia umiestnených v ubytovacích zariadeniach na území miest a obcí. Nie len že na to obce nie sú pripravené, dokonca ani naše bezpečnostné zložky nekonajú dostatočne razantne v prípade deliktov pracovníkov zo zahraničia. Obce nie sú pripravené prijať stovky obyvateľov naviac, nemajú infraštruktúru, služby, nedokážu zabezpečiť bezpečnosť. A obyvatelia sa prirodzene búria (lenže hlas obyvateľov spravidla nebýva vypočutý). Doba v ktorej žijeme si žiada učiť sa prijímať inakosť, nežijeme za zatvorenými dverami. Ako však prijať cudzincov bez predsudkov a strachu, keď naše obce nemajú žiadne kompetencie ani zdroje na riešenie základných potrieb svojich obyvateľov?
Aké sú nevyhnutné opatrenia, ktoré by mali byť na stole už pri plánovaní investičného projektu?
- Mali by sme vedieť účinne limitovať maximálny počet umiestnených pracovníkov vzhľadom na počet obyvateľov obce. (Napr. do 1000 obyvateľov 50 pracovníkov, do 2000 obyvateľov 100 pracovníkov a pod.)
- Mali by sme viesť evidenciu ubytovaných osôb v zariadeniach, ktorí nemajú trvalý pobyt v mieste pracoviska:
a) pre riadne a adresné zabezpečenie ochrany občanov a majetku občanov Slovenskej republiky,
b) pre odvod miestnych daní, keďže títo pracovnici využívajú miestnu infraštruktúru bezplatne,
c) pre adekvátnu zdravotnú starostlivosť pracovníkov, ich vstupnú prehliadku a náležitú ochranu obyvateľov Slovenskej republiky pred možnými zdravotnými rizikami,
d) v prípade narušovania občianskeho spolunažívania je potrebné postarať sa o rýchlu nápravu resp. vyhostenie zamestnancov s trvalým pobytom v inej krajine.
Obec Voderady (1480 obyvateľov) má na svojom území práve takúto ubytovňu. Nájomca v nej plánuje ubytovať 400 nových pracovníkov z iných krajín, v obci však na to nie je dostatočná infraštruktúra, je tu iba malý obchod s potravinami, chýbajú kapacity v ostatných službách (napr. zdravotných, či voľnočasových). K ubytovni vedie úzka prístupová cesta popri základnej a materskej škole. (Obec má v tejto oblasti navyše nedostatočnú kanalizáciu.) Prevádzkovateľ ubytovne už ubytováva pracovníkov z iných krajín a obec Voderady nemá žiadnu informáciu o počte a skladbe ubytovaných osôb.
Uvedomujeme si, že zmeniť tento stav sa nedá „lusknutím prstov“. Bezohľadné správanie krajského aparátu a bezzubosť obce v schopnosti udržiavať bezpečie a kvalitu života svojich obyvateľov však nemôže trvať večne. Nemôžme sa bezmocne prizerať, ako nás investor a krajský aparát „slabúčko hryzkajú“. Je totiž iba otázkou času, kedy sa z hryzkania stane riadne kusnutie do zadku.
Miloš Rybanský,
člen strany DOMA DOBRE, Voderady
Autor:
Miloš Rybanský
Miloš Rybanský, je generálny sekretár strany DOMA DOBRE. Okresný koordinátor a predseda Miestnej organizácie Trnava. – Všetky články autora.